Cep Telefonu Operatörlerinin İnternet Hızlarının İncelenmesi

0 188

Günümüzde cep telefonu artık her evde ve her insanda bulunuyor. Peki, cep telefonu operatörlerinin internet hızlarını hiç merak ettiniz mi? Internet-geschwindigkeitstest tarafından yapılan incelemeler sonucunda operatörlerin internet hızları hakkında veriler açıklanmıştır.

Bu internet verileri hızlarını ölçmek için birçok alanda deney yapıldı. Bu deneyler ping-meter servisi tarafından doğru şekilde verilere işleniyor. Böylelikle verileri 12 aylık periyotlar halinde doldurarak internet hızları hakkında doğru bilgilere ulaşmış oluyor.

Türkiye belli başlı üç tane cep telefonu operatörü vardır. Bu operatörler Türkcell, Türk Telekom ve Vodafone şirketleridir. Bu üç operatörün yıl içerisinde birçok kez internet indirme hızı ve internette dolaşım hızları ölçülür.

Sizler için hazırlanan operatörlerin internet hızları hakkındaki bilgileri bir araya getirdik.

Ping-test ile Operatörlerin İnternet Hızlarının İncelenmesi

Operatörlerin hızlarını test etmeye yarayan hizmetlerden biri olan ping-test servisi Türkiye’de belirli aralıkla internet hızlarını ölçmektedir. Bu servis operatörlerin internet hızlarını ölçerek aralıklarla veriler yayınlıyor.

Hız testi verileri 2020 yılı itibari ile yayınlamaya başlamıştır. Bu son raporlara göre internet hızının en yüksek olduğu operatörün Türkcell olduğunu açıklamıştır. Ping-test bütün koşulları göz önüne alarak yaptığı incelemeler doğrultusunda internet indirme hızı, internette gezinme hızının en yüksek olduğu operatör Türkcell’dir. Ardından Türk Telekom ve Vodafone izliyor.

2020 Yılı Operatörlerin İnternet Hızları Hakkında Veriler

Son yılların internet hızı ölçüm servisi olan speed test tarafından yapılan incelemeye göre Türkcell, Türk Telekom ve Vodafone hattına göre daha hızlı internet altyapısına sahiptir. Bu yıl yapılan mobil bağlantı testine göre Türkcell mobil internet bağlantı hızı ile rakiplerine fark atmıştır.

Ping-test incelemesi ve verilerine göre on iki aylık periyotta Türkcell mobil ağlar içerisinde en hızlı internete sahiptir. 37 Mbps gibi ortalamanın üstünde indirme hızına sahiptir. Hatta bu indirme hızıyla rakipleriyle arayı açarak birinci sıraya yerleşmiştir.

Türk Telekom 21 Mbps ile ikinci sırada yer alırken Vodafone 16 Mbps indirme hızı ile üçüncü sırada yer alıyor.

Ping-Test Araştırması

Ping test operatörlerin internet hızlarını incelemek için kullanılan bir servistir. iOS ve Android telefonlar tarafından yapılan incelemelerle operatörlerin bağlantı hızı, internette gezinme hızı, internette gezinme akış hızı gibi kriterler baz alınarak testler yapılır.

Bu testlerin tutarlılığını kanıtlamak için yılın 12 ayında belli aralıklarla incelemeler yapılır. Bu verilerin ortalaması alınarak operatörlerin internet hızları hakkında net bilgiler elde edilir. Böylelikle ping-test servisinin verilerinin güvenirliliğini artırılmış olur.

Ping-meter Servisinin Verilerine Göre Operatörlerin Yükleme Hızları

Ping-meter internet hızları ölçüm servisi tarafından yapılan açıklamaya göre yükleme hızlarında da aynı sıralama görülür. Yükleme hızlarında Türkcell 13 Mbps upload hızıyla ilk sıraya yerleşmiştir. Bu izleyen bir diğer operatör olan Türk Telekom 10 Mbps hızıyla ikinci sırada yerini almıştır. Vodafone 8 Mbps yükleme hızıyla üçüncü sırada bulunuyor.

İnternet hız testi hizmetinin detayları için www.hiztesti.online, www.speedtestde.com ve www.onspeedtest.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.