Dezenfeksiyon Kabinlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

0 109

Covid-19 salgınının dünyayı etkisi altına almasıyla birlikte hayatımıza giren maddelerden biri de dezenfektan oldu. Daha önce sadece hastanelerde karşımıza çıkan dezenfektanlar şu aralar evimizde, alışveriş merkezlerinde hatta arabalarımızın içinde bile karşımıza çıkıyor. Peki, elimize dezenfektan sıkarak yok ettiğimiz virüsleri vücudumuzdan nasıl kovacağız?

Dezenfekte İşlemleri Neden Önemlidir?

Dışarıdan eve geldiğimiz zaman ilk iş olarak ellerimizi bol sabun ve su ile yıkıyoruz. Bu büyük oranda ellerimizi temizliyor ve virüsleri yok ediyor. Fakat çok güçlü yapısı olan virüsler su ve sabunla yok olmayabiliyor. El yıkama işlemlerimizden sonra içerisinde yüksek oranda alkol bulunan dezenfektanlar ile ellerimizi iyice ovalayarak temizlemeliyiz. Bunun yanı sıra evimizi yüzey dezenfektanı ile tam anlamıyla virüslerden arındırarak ev içerisinde güvenli bir ortam oluşturabiliriz.

Kaç Tür Dezenfekte İşlemi Var?

Dezenfektan işlemleri, bugünlerde hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Bunların en çok bilineni ve en çok kullanılanı da el dezenfektanlarıdır. Fakat dezenfekte işlemleri sadece el dezenfektanı ile sınırlı değil. Dezenfekte işlemlerinin bir diğeri de genellikle ulv cihazlarıyla ev, iş yerleri ve araçların içine uygulanan yüzey dezenfektanıdır. El dezenfektanına göre çok daha yoğun olan yüzey dezenfektanları uzun süre kullanıldığı ortamda asılı kalarak virüslerle mücadele etmeye devam etmektedir.

Bir de özellikle devlet dairelerinin ve büyük alışveriş merkezlerinin girişlerinde karşımıza çıkan dezenfeksiyon kabini bulunmaktadır. Bu kabin de yine yüzey dezenfektanının seyreltilmesiyle oluşan dezenfektanı püskürterek içerisindeki insanın vücudunda bulunan tüm virüsü ortadan kaldırır. Dezenfeksiyon kabinleri kalabalık olma ihtimali bulunan ortamların girişlerine kurularak virüs ihtimali en aza indirilebilir.

Dezenfeksiyon Kabinleri Nerelerde Kullanılır?

Dezenfeksiyon kabinleri şu an genellikle devlet dairelerinde kullanılıyor. Belediye, valilik gibi insanların çok kullandıkları alanlarda kullanılan dezenfeksiyon kabinlerinin kullanım alanları arttıkça virüsü yenme hızımız artacaktır. Dezenfeksiyon kabinleri okulların, restoranların hatta birçok insanın yaşadığı apartmanların kapılarının önüne kurulmaya devam ediyor.

Dezenfeksiyon Kabinleri Zararlı Mı?

Dezenfeksiyon kabinlerinde kullanılan dezenfektanlar insan vücudunda herhangi bir zarar bırakamayacağı oranda suyla inceltiliyor. Aynı zamanda virüse karşı gücünü kaybetmeyeceği oranda kalmasına da özen gösteriliyor. Alerjik bir durum söz konusu değilse insan vücudunda hiçbir yan etkisi, zararı bulunmuyor. Güvenle kullanıp dışarıdan vücudumuza gelebilecek olan virüslerden korunabiliriz.

Temizliğin, hijyenin önemini bize hatırlatan bu salgın dönemi sona erdiği zaman da bu tür dezenfeksiyon kabinlerini kullanmaya devam ederek diğer tüm virüslere ve hastalıklara karşı önlem almaya devam etmeliyiz.

Dezenfeksiyon Kabinleri Nereden Temin Edilebilir?

Dezenfeksiyon kabinlerinin öneminin gitgide arttığı bugünlerde işverenler, okullar ve insanların toplu olarak bulunabileceği işletmeler bu kabinlere nasıl ulaşabileceklerini araştırıyor. Dezenfeksiyon kabinlerini bu işin ülkemizde önde gelen firmalarından teknojen.com.tr sitesi aracılığıyla güvenle satın alıp kurulumunu yaptırabilirsiniz. Bu sitede dezenfeksiyon kabinlerine ve içerisinde kullanabileceğiniz dezenfektanlara ulaşabilirsiniz.

Dezenfeksiyon kabinleri hakkında bilgi almak için www.teknojen.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.