Sağlıklı Kilo Almanın Yolları

0 81

Bazı insanlar için kilo almak oldukça zordur.Bir çok şey denemelerine rağmen bi türlü kilo alamazlar.Kilo alamamasının nedenlerini merak ederler en önemli nedeni aldığınız kalori miktarından fazla kalori harcamadır, kilo alabilmek için tek çare harcadığınız kaloriden daha fazla kalori almakdır.
Beslenmenizi ve yaşam tarzınızı degişitirirseniz günde 500 kaloriden fazla alırsanız buda haftada 1 kilo almanıza yardımcı olacaktır.Bunun mantığında yatan şey ne kadar kalori aldığınıza ve ne kadar verdiğinize bakmanız lazım, ne kadar az kalori harcarsanız kilo alma hızınız artar. Tabiki bu kilo artışınız cinsiyetten cinsiyete yaştan yaşa göre değişecektir.

Kilo Almamıza Engel Olan Sebepler?

Çok hareket ediyorsanız veya yoğun bi şekilde spor yapıyosanız kilo almakda zorlanabilirsiniz.
Yetersiz ve sağlıksız beslenme kilo almanıza engel olabilir.
Bağırsak parazitleri kilo almanıza engel olabilir
Kullanılan bazı ilaçlar iştahsızlığa neden olur buda kilo almanıza engel olan en büyük sebeplerden biridir.
Psikolojik durumda kilo almanıza en büyük engeller arasında.

Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır

Hızlı kilo almak istiyorsanız 500 le 1000 arası kalori almanız gerekiyor yavaş almak isteyenler için ise 200 le 500 arası kalori almalılar.
Sağlıklı kilo almak için en önemli aşama sabah kahvaltısıdır.Sabah kahvaltısını alışkanlık haline getirin ve sağlam bi şekide kahvaltı yapın sağlıklı ve kolay kilo aldığınızı göreceksiniz.
Sabah uyandığınızda alışık olmadığınız için kahvaltı yapmayı canınız istemeye bilir bunu gidermenin en güzel yolu isen ufak bi yürüyüş yapmak karnınızın aç olduğunu hissedip kahvaltı yapmanıza yardımcı olacakdır ve normal kahvaltıda yediğinizden daha fazlasını tüketeceksiniz böylece sağlıklı kilo almış olacaksınız.
En önemli uyarı miğdenizi düşük kalorili yiyeceklerle doldurmayın olabildiğince kalorisi yüksek besinler tercih edin.
Yemek saatleriniz arasını azaltın en az 3 saatte bi yemek yiyin eğer aç degilseniz bile kendinizi zorlayın veya en sevdiğiniz şeyleri yemege özen gösterin atıştırmalık bişeylerde yiyebilirsiniz bunlar fındık fıstık ezmesi kuru meyve veya normal meyve olabilir.
Protein almanızda şart heleki kilo almaya çalışırken sporda yapıyosanız özellikle et türlerini tüketin balık tavuk gibi bunların yanı sıra yumurta peynir baklagiller vb şeylerde tüketebilirsiniz böylece sağlıklı ve kolay kilo alacaksınız.
Tabağınızı büyük kullanın koyduğunuz yemek az gibi gelicek ve fazla tüketmele başlıcaksınız ve böylece kilo alacaksınız.
Bi kalori defteri oluşturun kalorisi en yüksek olanları not edin ve onlardandan sıkça tüketmeye bakın.Yüksek kalorili besinleri tüketceğinizden sağlıklı kilo alacaksınız.
Sağlıklı kilo almanın en önemli yollarından biride az hareket etmekdir. Az hareket edince böylelikle kalori harcamıcaksınız ve sağlıklı ve kolay kilo alcaksınız.
Uzmanlar 7 den sonra yenen yemeklerinkilo aldırdığını söylüyor bizimde bu durumda yapmamız gereken gece 7 den sonra yemek yemek olucak

Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

Kilo aldıran yiyeceklerin enbaşında kuruyemişler gelir(çokyememek şartıyla)sağlıklıdır besleyicidir en önemlisi kalorisi boldur.Yemek öğünlerinin arasında sıkça kullanabilirsiniz.
Zeytin yağıda bol kalorilidir ve oldukça faydalıdır bunu yemeklerinizde kullanabilirsiniz.Eğer içebiliyorsanız çorba kaşığıylada içebilirsiniz ( 1 çorba kaşığı 80 kaloridir)
Fındık ezmeside bol kalorilidir bunuda ekmeğinize sürerek tüketebilirsiniz.
Orta bol çikolatada tüketebilirsiniz. Çikolatada kilo aldıran yiyecekler arasındadır.
Su yerine meyve suları için portakal vişne gibi kolarileri yüksek olduğundan kilo aldıran içecekdir.
Zeytin yağının yarı sıra tereyağda oldukca kolorilidir bu yüzden kilo aldıran yiyeceklar arasındadır.
Hamur işleride hepimizin bildiği gibi bol kalorilidir makarna pilav börekleri tüketebilirsiniz bu tür yemeklerde kilo aldıran yiiyecekler arasındadır.
Yemekden sonra yüksek kalorili tatlı tüketirseniz kilo almanız kolaylaşacakdır.Şekerpare kadayıf kemalpaşa gibi.
Karbonhidratlı besinleride pas geçmeyin patates muz elma korbonhidrat açısından önemlidir.
Hepimizin çok sevdiği dondurmada kilo aldıran yiyecekler arasında.

-Bunların hepsini denediyseniz ve hala kilo alamıyorsanız doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.