Telefonumun Saldırı Altında Olduğunu Nasıl Öğrenirim

0 86

Akıllı telefonlar her türlü nedenden dolayı saldırıya uğrar; hassas dosyalar, e-postalar, resimler ve videolar elde etmek, kullanıcıları gözetlemek ve hatta bir şantaj aracı olarak.

Bir telefonun saldırıya uğramaması için birkaç yol ve mobil casusluğu daha da kolaylaştıran çok sayıda program vardır. Öyleyse, telefonlarınızın ele geçirilip geçirilmediğini nasıl anlarsınız ve bunu önlemek için ne yapabilirsiniz?

Bilgisayar korsanlığı belirtileri nasıl tespit edilir

Bir akıllı telefonun izlendiğini, gözetlendiğini veya bir şekilde dinlendiğini gösteren kanıtlar mevcuttur. Telefonunuzda korsanlığı kanıtını teşhis etmenize yardımcı olabilecek bir çok adımı sizler için derledik.

Pil ömründe ani düşüş

Bir telefon dinlendiğinde, seçilen etkinlikleri kaydeder ve üçüncü şahıslara aktarır. Dahası, telefonunuz bekleme modunda bile yakındaki konuşmaları kaydetmek için bir dinleme cihazı olarak kullanılabilir. Bu işlemler güç tüketiminin artmasına neden olur, bu da telefonunuzun pilinin fark edilir miktarda normalden daha hızlı bittiği anlamına gelir.

Pil ısınması

Telefonunuz çok fazla kullanmamanıza rağmen ısınıyorsa (veya güneşte bırakılmışsa – bunu da yapmayın) bu, bilginiz dışında gerçekleşen arka plan işlemlerinin veya veri aktarımının bir göstergesi olabilir. Bu tür eylemlerin bir sonucu olarak pil sıcaklığındaki dikkate değer artışlar, bu tür davranışları belirtmek için kullanılabilir.

Girişsiz etkinlik

Kullanılmadığında, telefonunuz tamamen sessiz olmalıdır (ayarladığınız aramalar, gelen bildirimler ve alarmlar için kaydedin). Telefonunuz beklenmedik bir ses çıkarırsa, ekran aniden yanarsa veya sebepsiz yere yeniden başlarsa, birisi cihazınızı uzaktan kontrol ediyor olabilir.

Olağandışı metin mesajları

Casus yazılımlar, akıllı telefonunuza gizli ve / veya şifreli metin mesajları gönderebilir. Bu tür programlar, yaratıcılarının istediği gibi çalışmazsa, bu tür mesajları görme şansınız vardır. Bunun gibi metinler muhtemelen sayıların, sembollerin ve karakterlerin anlamsız kombinasyonlarını içerecektir. Bu düzenli olarak gerçekleşirse, telefonunuz bir tür mobil casus yazılımın etkisi altında olabilir.

Daha fazla veri tüketimi

Daha az gelişmiş casus programları, cihazınızdan bilgi aktarırken veri tüketiminin fırlamasına neden olabilir. Buna göre, aylık veri kullanımınızın sebepsiz yere önemli ölçüde artıp artmadığına çok dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte, iyi casus programları çok az veri gerektirir veya veri paketi kullanımını yayarak bu şekilde tanımlanmalarını çok daha zor hale getirebilir.

Telefon görüşmeleri sırasında gürültü

Tıklama, olağandışı arka plan gürültüsü duyarsanız, karşı tarafın sesi çok uzakta geliyorsa veya telefon görüşmeleri sırasında yalnızca parçalar halinde iletiliyorsa, birisi kulak misafiri olabilir. Bu günlerde telefon sinyalleri dijital olarak iletildiğinden, bu tür alışılmadık seslerin ‘kötü sinyale’ atfedilme olasılığı çok daha düşüktür, özellikle de aramalarınızı yaptığınız bölgede genellikle güçlü bir bağlantınız olduğunu biliyorsanız.

Uzun kapatma süreci

Telefonunuzu kapatmadan önce, çalışan tüm programları kapatmanız gereklidir. Veriler akıllı telefonunuzdan üçüncü şahıslara aktarılıyorsa, cihazınızın kapanabilmesi için bu yasa dışı eylemlerin de tamamlanması gerekir.

Telefonunuzu kapatmak normalden daha uzun sürüyorsa, özellikle bir aramadan sonra, e-posta veya metin mesajlarını gönderdikten sonra veya İnternette sörf yaptıktan sonra, bu, bu tür bilgilerin başka birine aktarıldığı anlamına gelebilir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.