Windows 10’da Zamanlanmış Görev Oluşturma

0 107

Windows 10, çok çeşitli farklı cihazlarda milyonlarca farklı görevi gerçekleştirebilen güçlü ve karmaşık bir işletim sistemidir. Çoğumuz bunların büyük çoğunluğunu günlük olarak kullanmayacağız, ancak bazıları zamandan tasarruf etmek ve iş akışınızı kolaylaştırmak için son derece yararlı olabilir.

Böyle bir örnek, genellikle Windows 10’un özel Görev Zamanlayıcı uygulaması aracılığıyla oluşturulan zamanlanmış görevlerdir.

Windows 10’da zamanlanmış görev nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, zamanlanmış bir görev, aksi takdirde manuel olarak gerçekleştirilmesi gereken bir sürecin otomasyonudur. Windows 10, güncellemeleri indirme ve sistem bakım görevlerini yürütme gibi bir dizi görevi bu şekilde otomatik hale getiriyor. Bunlar genellikle PC’nizin kullanımda olma olasılığının en düşük olduğu gece gerçekleşecek şekilde ayarlanır.

Görev Zamanlayıcı uygulaması, cihazınızın ayarlandığı zamanı izleyerek ve belirtilen zamanda komutları çalıştırarak çalışır. Bu, her Pazartesi sabahı 09:00 gibi basit bir komut veya her ayın üçüncü Çarşamba günü saat 01:00 gibi daha spesifik bir komut olabilir.

Windows 10’da zamanlanmış görev nasıl oluşturulur

Uzmanlığınız varsa, bilgisayarınızdaki hemen hemen her işlemi otomatikleştirmek için bir Windows 10 komutu oluşturabilirsiniz. Ancak, bu makalenin amaçları doğrultusunda temel komutlara odaklanacağız. Bunlar sana izin verir

  1. Görev Zamanlayıcı uygulamasını açın. Bunu yapmanın en kolay yolu, Başlat Menüsünün yanındaki arama çubuğuna ‘görevler’ yazıp ilgili seçeneği tıklamaktır.
  2. Devam etmeden önce, sol bölmedeki ‘Görev Zamanlayıcı Kitaplığı’na sağ tıklayıp’ Yeni Klasör’ü seçmeye değer. Buna anlamlı bir ad verin ve Tamam’ı tıklayın; bu, oluşturduğunuz görevleri önceden kurulmuş olanlardan ayıracaktır.
  3. Yeni klasörünüzün seçildiğinden emin olun ve ardından ekranın üst kısmındaki menüden ‘Eylem’i ve ardından’ Temel Görev Oluştur … ‘öğesini seçin.
  4. Görünen pencerede, ona sizin için bir anlam ifade eden bir ad ve açıklama verin ve ‘İleri’yi tıklayın Bu eğiticinin amaçları doğrultusunda, her gün saat 9’da Google Chrome uygulamasını açacağım.
  5. Şimdi, görevinizle ilgili tetikleyiciyi seçin ve ‘İleri’yi tıklayın. “Günlük”, “Haftalık”, “Aylık” ve “Bir defalık” seçenekleri için, eylemin tam olarak ne zaman ve ne sıklıkta gerçekleşmesini istediğinizi tam olarak belirtmeniz gerekir.
  6. ‘İleri’yi tıklayın ve ardından hangi eylemi seçin. Microsoft artık ‘Bir e-posta gönder’ (özel mesajla e-posta bildirimini tetikler) ve ‘Bir mesaj göster’ (ekranda metin mesajı görüntülenir) seçeneklerini kullanmadığından, çoğu görev için bu ‘Bir program başlat’. Hala çalışıyor olabilirler, ancak hiçbir şekilde garanti edilemez
  7. Sonraki ekranda bir ‘Program / komut dosyası’ alanı göreceksiniz. Belirli bir komut dosyasını bilmiyorsanız, tam olarak aradığınızı bulmak için gözat’ı tıklayın
  8. Ayrıca ‘Bağımsız değişkenler ekle’ ve ‘Başla’ ölçütlerine de sahipsiniz, ancak her ikisini de boş bırakmanızı öneririz.
  9. ‘İleri’yi tıklayın ve şimdi oluşturduğunuz görevin bir özetini görmelisiniz. Bunun doğru olduğunu onaylamak için ‘Bitir’i tıklayınız.

Oluşturduğunuz görev artık belirtilen zamanda otomatik olarak çalışacaktır. Daha karmaşık komutlar için, Windows PowerShell’i kullanmanız ve Eylem menüsünden ‘Temel Görev Oluştur’ yerine ‘Görev Oluştur’u seçmeniz gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.